Czym jest mikrosilnik protetyczny stomatologiczne?


Mikrosilnik protetyczny to podstawowe narzędzie pracy technika. Służy między innymi do obrabiania modeli czy ich wygładzania. Kompletny mikrosilnik składa się z silnika, na którym ustawia się liczbę obrotów, czyli prędkość urządzenia oraz prostnicy, którą operuje technik w dłoni.

Mikrosilnik protetyczny – różnice w konstrukcji
Najważniejszym podziałem mikrosilników protetycznych jest różnica w konstrukcji prostnicy, a dokładniej czy prostnica posiada szczotki czy działa bez nich.

Maisilao® M1 Przenośny mikrosilnik

Mikrosilniki szczotkowe
Charakteryzują się tym – jak sama nazwa wskazuje – że posiadają szczotki. Jest to niewątpliwa wada, obarczona starszą technologią w porównaniu do mikrosilników bezszczotkowych. Wadą szczotek jest ich wycieranie i problem ze stykiem, czego następstwem są dość częste wymiany. Mikrosilniki szczotkowe są również wolniejsze i mają mniejszą moc. Jednak ich cena jest często co najmniej o połowę niższa, niż do podobnych mikrosilników bez szczotek.

Mikrosilniki bezszczotkowe
Są skonstruowane w innej technologii, w której nie potrzeba szczotek do prawidłowego działania. Co daje im przewagę nad prostnicami szczotkowymi w takich kategoriach jak:

poziom hałasu,
bezawaryjność,
moc,
prędkość.

Awaryjność mikrosilników protetycznych
Największą zmorą wszystkich mikrosilnik bezszczotkowy jesteśmy my sami. Urządzenia działają w naszych pracowniach protetycznych praktycznie bez przerwy na bardzo dużych obrotach. Podczas pracy drobinki pyłu, kurzu, akrylu wpadają do naszej prostnicy eksploatując ją jeszcze mocniej.